اسباب بازی های مناسب سنین مختلف کودک

۱۳۹۶/۰۱/۱۴ تعداد بازدید: ۲۲۹۹
send via email google plus facebook twitter

اسباب بازی های مناسب سنین مختلف کودک

 

اسباب بازی های سنین مختلف کودک
 
در کنار صحبت ها و نوازش های پدر و مادر، اسباب بازی ها نیز از وسایل ضروری و اجتناب ناپذیر برای ورود کودک به جهان پیرامون است. این وسایل توجه کودک را جلب و حواس او را تقویت می کند. انتخاب اسباب بازی مناسب در سنین مختلف کودک مسئله بسیار مهمی است که باید کاملا […]
در کنار صحبت ها و نوازش های پدر و مادر، اسباب بازی ها نیز از وسایل ضروری و اجتناب ناپذیر برای ورود کودک به جهان پیرامون است. این وسایل توجه کودک را جلب و حواس او را تقویت می کند. انتخاب اسباب بازی مناسب در سنین مختلف کودک مسئله بسیار مهمی است که باید کاملا مورد توجه قرار گیرد.
● اسباب بازی ها از نوزادی تا ۶ ماهگی
 
نوزاد از نخستین روزهای تولد به ارتباط برقرار کردن با دیگران نیاز دارد. تمرینات تمرکزی و بازی ها در شکل گیری و تقویت این مسئله تأثیر دارد.
در اولین مراحل زندگی، فعالیت های حسی ارجحیت دارند. تحریک حس بینایی به وسیله نشان دادن رنگ های مهیج و شاد کمک می کند تا به تدریج حس بینایی کودک هماهنگ شود. برای این منظور می توانید اسباب بازی متحرک پرزرق و برق را بالای تخت کودک بیاویزید.
آهنگ عروسک های آوازخوان، لالایی ها و شعرهای مادر، شنوایی نوزاد را تحریک می کند. او می آموزد که منشأ صدا را تشخیص دهد و به تدریج می تواند سر و سپس بدن را به سمت صدا بچرخاند. به این ترتیب کم کم به دنیای پیرامون خود وارد می شود.
جغجغه را فراموش نکنید! از حدود ۳ ماهگی کودک می تواند با توجه به سلیقه اش، وسایلی که جلوی دستش است بردارد که جغجغه یک اسباب بازی ایده آل برای این سن است. کوچولو به صداهای جغجغه گوش می دهد و از آن برای ضربه زدن یا پرتاب کردن به سمت دیگران استفاده می کند. همچنین جغجغه وسیله ای عالی است تا او تنها بازی کردن را بیاموزد.
 
● تا یک سالگی؛ اسباب بازی های ساده برای جلب توجه
 
دوران نوزادی تا یک سالگی مرحله رشد سریع بچه است. در این سن هماهنگی بین چشم و دست کودک بهتر می شود و مهارت، حس بینایی و ادراک محیط اطراف پیشرفت می کند.
اولین و بهترین اسباب بازی برای تقویت این هماهنگی «طبل» است. بچه ها عاشق این اسباب بازی هستند اما والدین نه چندان زیاد! برای اینکه زیاد اعصابتان را به هم نریزید، آن را یکسره در اختیار فرزندتان نگذارید.علاوه بر تمام اسباب بازی هایی که برای کودک فراهم می کنید، برای فرزندتان آوازهای ساده بخوانید، با دستهایتان برایش شکلک دربیاورید و از او بخواهید تا در مقابل، عکس العمل نشان دهد و… اسباب بازی های دستی، عروسک و حتی نشستن روی پای بزرگترها و بالا و پایین رفتن باعث بیداری و فعال شدن حافظه کودک می شود. تکرار حرکات ساده روزانه به کودک اطمینان خاطر می دهد و نقطه آغاز تکامل دایره واژگان و ریتم و آهنگ کودک می شود.
کتاب خواندن باعث گسترش واژگان و توجه کودک می شود. این موضوع در هر سن، در تمام اوقات روز و در هر شرایطی توصیه می شود. کتاب های مصور نیز تأثیر بالایی در تقویت قوه لامسه بچه ها دارد.
 
● ۱تا ۲سالگی؛ اسباب بازی های ابداعی
 
از این سن به بعد کودک به تمرکز نسبتاً خوبی می رسد و موقعیتی است که باید از آن بهره گرفت. رنگ آمیزی در این زمینه بسیار عالی است زیرا دست کودک را در خلاقیتش باز می گذارد و شناخت رنگ ها و توانایی او در تعیین موقعیت در فضا کامل می شود. رنگ آمیزی و نقاشی بهترین فعالیت آرام کودکانی است که والدین آنها پر مشغله و گرفتار هستند!
یکی دیگر از کارهایی که در تقویت خلاقیت کودک مؤثر است ساخت کاردستی به کمک برگ های خشک شده است.
این کار واژگان مربوط به برگ ها، قدرت مشاهده و نشانه های زمانی فصلی را همراه با شناخت فصول تقویت می کند. این کار همچنین روشی است که کنجکاوی او را برای علاقه به یادگیری برمی انگیزد. 
 
● تا ۳سالگی؛ بازیهای تقویت حافظه
 
علاوه بر تمام روش های یادگیری، کودک می تواند کم کم مطالب را به خاطر بسپارد. به همین خاطر این سن بهترین زمان است تا بازی های حافظه ای به او آموزش داده شود.
برای این منظور می توان یکی از کارت های جفت که تصویر حیوانات و اشیای مختلف روی آنها کشیده شده را به کودک نشان داد و وقتی کودک جفت آن را پیدا کرد. کارت را کنار گذاشت.
همچنین می توان بازی های تعادلی را به بچه های کوچکتر آموزش داد. در این سن هماهنگی کودک تکامل می یابد.
و به یاد داشته باشید که: زمانی را برای تنها بازی کردن کودک درنظر بگیرید. بچه ها برای یادگیری زندگی نیاز دارند که گاه بدون دخالت بزرگترها بازی کنند؛ چه باعث تنبیه یا تشویق آنها شود.
 
  دیدگاه ها
  سوال یا دیدگاه خود را بنویسید :

  نام :

  نظر:

  کدامنیتی بالا را وارد کنید:

  مامانا کلاب را دنبال کنید

  نرم افزار موبایل